denise: Image: Me, facing away from camera, on top of the Castel Sant'Angelo in Rome (Default)
Denise ([staff profile] denise) wrote in [site community profile] dw_news2016-12-18 03:14 am

DW News: 18 December 2016

Hello, Dreamwidth! I know: it's been ages since the last news post. There are many reasons, all of them tedious and boring and basically boiling down to being so ready to see the backside of 2016. (Seriously, at this point I think we may need to drive a stake through this year's heart and bury it in a silver coffin at the crossroads by the light of the full moon.) I'd been hoping to write you one of our usual chatty updates to let you know what we've been up to (we have been doing stuff! it's very interesting stuff!) but various and sundry tedious boring things have meant I didn't have the time before departing tomorrow on the extended vacation my wife and I are taking to ritually cleanse 2016 from our lives...

I do have some news that I wanted to share before departure, though! Many of you have already noticed it, but for those of you who haven't or who are new here: the December holiday points bonus has been active since the beginning of December. All orders of paid time or points made in the Dreamwidth Shop during the month of December will receive a 10% points bonus to spend or save for the future. For instance, if you buy a 12-month paid account (350 points), you'll get another 35 points once the order is complete for you to use on a future order. This bonus only applies to orders of paid time or points -- bonus icons and rename tokens don't receive points bonuses. If you buy paid time or points for a friend, the bonus points will go to you, not to them.

IMPORTANT TO KNOW: When we say "the month of December", that goes by server time, which is in UTC. It's not midnight your local time zone! (For people in Pacific time, for instance, the promotion ends at 4PM on 31 December.) Every year a few people get bitten by this, so if you're planning on buying paid time during December, it's best to do it on 30 December or before.

We do this promotion every December as a way to say "thank you" to everyone who supports us. We're a tiny company with no outside investors, no venture capitalist money, and no advertising (anywhere): your payments are what lets us keep offering the site to everyone. Since our income comes entirely from you, you know that the decisions we make are always and only for you, not for advertisers, marketers, or the people who hold the purse strings. You're what lets us keep this place running, and we love you for it.

I hate to post and run, but I'll be leaving you all in the eminently capable hands of [staff profile] mark, [staff profile] karzilla, and [personal profile] alierak for the next few weeks while Sarah and I investigate ways to exorcise the fetid corpse of this bloody year. Happy holidays, whichever of them you're celebrating, and I'll be back in 2017 with a run-through of what we've been up to lately.

(Comment notifications may be delayed for up to an hour or two, due to the high volume of notifications generated after an update is posted to [site community profile] dw_news. This was posted at 3:35AM EST (see in your time zone). Please don't worry about delayed notifications until at least two hours after that.)
notabler: (Default)

[personal profile] notabler 2016-12-24 05:36 pm (UTC)(link)
Начала процесс переезда. Учу, что тут как есть. Пока что разбираюсь с френдами. Тут у меня бесплатный аккаунт, а френдов была 1000, лимит. Надо порубить бы. В общем, головная боль. И научиться транслировать в ЖЖ при желании. Ты будешь это делать?
mark: A photo of Mark kneeling on top of the Taal Volcano in the Philippines. It was a long hike. (Default)

[staff profile] mark 2016-12-24 08:17 pm (UTC)(link)
I see you're asking something but I'm sorry I don't know what. I'm happy to try to answer if someone can translate, though!
notabler: (Default)

[personal profile] notabler 2016-12-24 10:24 pm (UTC)(link)
Don't worry, I'll learn quick. I am new here so some stuff need to be learned first, there are some differences with LJ
20_00: (Default)

[personal profile] 20_00 2016-12-28 11:43 am (UTC)(link)
1. Кросспост в ЖЖ настраивается здесь: https://www.dreamwidth.org/manage/settings/?cat=othersites. Нажмите на "Add New Account", заполните нужные поля, сохраните изменения.

2. Как владелец платного аккаунта в ЖЖ вы можете создать транслируемый аккаунт. Туду будут попадать только публичные записи. Для этого берете адрес своего потока здесь (http://notabler.dreamwidth.org/data/rss) и забиваете его в поле "Add Feed by URL" на странице http://www.livejournal.com/syn/. Задать то же имя пользователя не удастся, потому что оно уже используется. Можно взять notabler-dw. На этот поток могут подписаться ваши френды.

зыы. Вы спрашивайте если что :)
зыы. Возможно мой ответ запоздалый и вы уже разобрались. Тогда прошу пардону.
notabler: (Default)

[personal profile] notabler 2016-12-28 12:03 pm (UTC)(link)
огромное спасибо! Кросспост я наладила, но хотела бы, чтобы были ссылки на дрим в ЖЖ. И наоборот. Я не сильна в стилях. Там, видимо, нужно вставить ссылку в какое-то определенное поле? Насчет потоков мои френды навряд ли сильны, я и сама не очень. Не удалось мне пока наладить, хотя в планах есть разобраться. В ЖЖ не получилось, я потыркалась пару раз. У меня ум поверхностный, раз не вышло сразу, я бросаю это дело, не копаю глубоко. Недостаток по жизни
20_00: (Default)

[personal profile] 20_00 2016-12-28 12:18 pm (UTC)(link)
На странице настройки кросспоста ставите птичку в пункт "Display Cross Post Links".

Вот я вам сделал тогда трансляцию - http://notabler-dw.livejournal.com/profile. Туда будут попадать только новые и только публичные посты. Срок хранения постов 2 недели. Записи оттуда можно перепащивать, но комментировать их бессмысленно, потому что аккаунт создан роботом и мы его не контролируем, никаких уведомлений по email вы не получите. Напишите объявление для френдов, что они могут подписаться или добавить в ленту, а комментировать можно в ориганале поста после авторизации через ЖЖ по openid: https://www.dreamwidth.org/openid/.

И последнее. Если вы хотите переехать с концами, то есть смысл отключить комменты в жж-аккаунте. То есть записи туда кросспоститься будут, а комментировать будут вынуждены здесь. Так перетащите часть аудитории за собой :)
notabler: (Default)

[personal profile] notabler 2016-12-28 01:49 pm (UTC)(link)
Спасибо! Я подумаю над этим, но, скорее всего, подожду немного. Подавляющее большинство моих френдов в дрим все равно не пойдут, пожилые интеллигентные, старающиеся быть вне политики дамочки это. Украинцы дружно ушли почти все. Зарубежные двигают только те, кто не хочет кормить СУП с Лубянки. Но да, иметь все коменты в одном месте удобнее. Но вопрос - как сделать ссылку в ЖЖ, куда идти коментить - по прежнему проблема для меня
20_00: (Default)

[personal profile] 20_00 2016-12-28 01:58 pm (UTC)(link)
Если вы на странице https://www.dreamwidth.org/manage/externalaccount поставите птичку в Display Cross Post Links и установите связь между акками, то кросспост в жж должен содержать ссылку на оригинал в дриме.
20_00: (Default)

[personal profile] 20_00 2016-12-28 02:04 pm (UTC)(link)
вот как это выглядит:
http://scif-yar.livejournal.com/1926089.html. Там и про комменты сказано.
watermelon83: (Default)

[personal profile] watermelon83 2016-12-28 05:11 pm (UTC)(link)
любопытно

я правильно вас понял, что вполне реально соединять посты написанные тут (дрим) и там (жж) в одном посте? я их пока кросспощу, но хотелось бы большего
20_00: (Default)

[personal profile] 20_00 2016-12-28 05:45 pm (UTC)(link)
Я признаться не понял, что значит "объединять". Вы можете кросспостить, включая в кросспост ссылку на оригинал. Вы также можете и здесь и там иметь одинаковый связанный с акком email, тогда ни одно уведомление не пропадет. Объединения по технологии жж-шного репоста, то есть когда в жж копия поста, но все комменты идут в оригинал записи, вроде нет. То есть если оставят комментарий в ЖЖ, он не появится в записи на дриме, и наоборот. Можно конечно регулярно запускать импорт, он (по идее) будет подтягивать новые комменты из жж сюда, добавляя к уже существующим. На тифаретнике это лучше реализовано, там кросспост отображает количество комментов в оригинале и содержит ссылку для реплая непосредственно в оригинале. А не только ссылку на запись.
watermelon83: (Default)

[personal profile] watermelon83 2016-12-28 05:51 pm (UTC)(link)
так и делаю, но все равно напрягает - 50 на 50 постов там и тут

а, кстати - не напомните где этот импорт обновлять, то? попробую сейчас
20_00: (Default)

[personal profile] 20_00 2016-12-28 05:57 pm (UTC)(link)
Ну, лично я, чтобы не напрягаться, переехал сюда. И кросспостов не настраивал. А так - можно отключить комменты в жж, повторюсь. Тогда 100% новых постов будет и тут и там, но комменты только тут.

2. https://www.dreamwidth.org/support/faqbrowse?faqid=86.
vladicusmagnus: (Default)

[personal profile] vladicusmagnus 2017-01-01 03:51 am (UTC)(link)
Прывитанне пане Гарбуз ))))